فرهنگ سازمانی

تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۷

MTeam سازمانی مسطح

در شرکت MTeam، تلاش بر این است تا با استفاده از ساختمان‌ها و فضاهایی که حس برابری را در کنار رقابت القا می‌کنند، فرهنگ سازمانی مسطح اعمال شود. یک سازمان مسطح (flat) سازمانی است که در آن هیچ سطح مدیریتی بین پرسنل و مسئولین وجود ندارد یا سطوح بسیار کمی وجود دارد. زمانی که پرسنل زیر لایه‌های زیاد مدیریت قرار نگیرند، احساس خواهند کرد که کسی صدای آن‌ها را می‌شنود. این سطح از آزادی و قدرت موجب به وجود آمدن افرادی دارای اعتمادبه‌نفس می‌شود و اخلاقیات را بهبود می‌بخشد.

MTeam برای قابلیت‌های پرسنل خود از درجه‌بندی استفاده نمی‌کند زیرا احساس می‌کند که این کار مانع خلاقیت شده و به کار تیمی آسیب می‌رساند. مدیران، بیشتر از همه نقشِ یک مربی را ایفا می‌کنند و به کارمندان اجازه می‌دهند که هدف‌گذاری کنند؛ زیرا این امر موجب به وجود آمدن کارمندانی مستقل خواهد شد که به رشد شرکت‌ کمک خواهد کرد.

شناسایی استعدادها و استخدام افراد جوان و خلاق

MTeam با شناسایی استعدادهای جوان و خلاق، تیمی مجرب و حرفه­ای را در کنار هم جمع نموده است که در سنین کم توانسته­ اند کارهای بزرگ و ارزشمندی را به عرصه اجرا درآورند. همچنین، لازم به ذکر است که یکی از مهم‌ترین معیارهای MTeam برای استخدام افراد، تناسب فرهنگی می­باشد. MTeam توانسته است فرهنگ سازمانی را به‌خوبی اجرا کند و تناسب داشتن با این فرهنگ، مهم‌ترین معیاری است که مدیران در زمان استخدام نیروهای جدید در نظر می‌گیرند.

واکاوی اعتقادات و مسائل خصوصی زندگی افراد ممنوع

در MTeam سوال پرسیدن درباره مسائل خصوصی زندگی کارکنان همچون ازدواج، تعداد فرزند، محل سکونت و… ممنوع است.

همچنین، همکاران به ­هیچ عنوان در مورد عقاید مذهبی و سیاسی یکدیگر مانند نماز، روزه، جناح سیاسی و… از هم سوال نمی­پرسند و هرگز در هیچ زمینه­ ای عقایدشان را به یکدیگر تحمیل نمی­کنند.

محیطی شاد همراه با جشن­های MTeam

محیط کاری MTeam، محیطی صمیمی، دوستانه و شاد است اما همچون فرهنگ بسیاری از کمپانی­های بزرگ بین­ المللی، این روابط صمیمی به معنای برقراری رابطه عاطفی با یکدیگر نیست.

مجموعه MTeam سعی می‌کند با برگزاری جشن­های مختلف تولد، ازدواج و… در حس خوب اعضای خود شریک باشد. جشن­ها در یک بازه زمانی مشخص برگزار می­شود. در برگزاری این جشن ها، تلاش بر این است که ضمن حفظ محیطی دوستانه و شاد، به ابعاد کاری شرکت آسیبی وارد نشود.

احترام متقابل، عنصری کلیدی در فرهنگ MTeam

در MTeam، نحوه برخورد افراد با یکدیگر، دارای قواعد و قوانین مشخصی است و این قوانین کاملا مبتنی بر احترام متقابل می­باشد. احترام گذاشتن جز فرهنگ اساسی MTeam می‌باشد؛ چراکه MTeam معتقد است احترام، احترام به همراه می­آورد.

در صورت مواجهه با مشتری ناراضی، کارکنان MTeam اجازه بحث‌وجدل با وی را ندارند و مذاکره با مشتری را به مدیر مربوطه ارجاع می دهند. مدیران MTeam، نظرات کارفرمایان را شنیده و برای آن­ها توضیحات لازم را ارائه می­دهند و اگر حق با کارفرما باشد، با آغوش باز انتقاد وی را پذیرفته و عذرخواهی می­کنند. چراکه انسان ذاتا ممکن­ الخطاست و عذرخواهی در فرهنگ MTeam به ­عنوان یک عمل پسندیده پذیرفته شده است.

تصمیم­ گیری مبتنی بر خرد جمعی

در مجموعه MTeam، سیستم تصمیم­ گیری مبتنی بر خرد جمعی است و مدیران و کارمندان در امور گوناگون با یکدیگر به بحث و تبادل‌نظر می­پردازند. همچنین، در امر نظر دادن، نکته دیگری که حائز اهمیت است این می­باشد که در محیط­های حرفه ­ای، افراد در مورد زندگی شخصی همدیگر نظر نمی­دهند.

نظم ساعات کاری

مجموعه MTeam ساعت کاری مشخصی را برای خود تعریف نموده است: شنبه تا چهارشنبه ۸:۳۰ الی ۱۷:۳۰ و پنجشنبه­ها ۸:۳۰ الی ۱۴:۳۰ و تمامی کارکنان شرکت به قانون ساعات کاری پایبند هستند. حتی بسیاری از پرسنل، صبح­ها زودتر از ساعت ۸:۳۰ به شرکت می­آیند و از رأس ساعت ۸:۳۰ کاملا پرانرژی فعالیت خود را شروع می­نمایند. نکته جالب‌توجه این است که بعضی از اعضای MTeam حتی در روزهای تعطیل نیز در شرکت حضور داشته و به فعالیت خود ادامه می­دهند.

MTeam سازمانی یادگیرنده

MTeam سازمانی یادگیرنده است و هر فردی که وارد این اکوسیستم می­شود، از بدو ورود تا پایان کار، در حال یادگیری و کسب مهارت­های گوناگون می­باشد. به­ گونه­ ای که در هنگام شروع به کار هر فرد، بسته به پست سازمانی که دارد، یک بسته یادگیری MLMS در اختیار وی قرار می­گیرد تا کلیه نکات موردنیاز را به­ وسیله­ ی آن یاد گرفته و آموزش ببیند.

حتی کارفرماهای MTeam نیز دوست دارند که نکات ارزشمندی را به مجموعه MTeam آموزش دهند و بارها وقت خود را صرف چنین اموری کرده‌اند. MTeam نیز به این نکات بها داده و در کمال خوشحالی، نکات را در آرشیو سیستم مدیریت دانش خود ذخیره نموده و در عمل نیز در شرکت پیاده می­نماید.

کار تیمی و تقسیم کار

در MTeam اکثر کارها به‌صورت گروهی انجام می­شود و تقسیم کار صورت می­گیرد. افراد بدون هیچ چشم­داشتی، دانش و مهارت­ خود را به یکدیگر آموزش داده و منتقل می­کنند و این خوشحالی و مسرت افراد از انتقال مهارت­ها، یکی از عناصر مهم شرکت MTeam می­باشد. هیچ‌چیز بهتر از این نیست که تیمی داشته باشید که با یکدیگر صمیمی باشند و کار خود را به‌خوبی و با عشق انجام دهند. هیچ برنامه، فعالیت یا قاعده‌ای بالاتر از داشتن پرسنلی شاد و راضی نیست که با تمام وجود احساس کنند آنچه انجام می‌دهند مهم است.

نظم و آرامش فضای کاری

در MTeam، کلیه واحدهای شرکت به ­ویژه واحد فنی از سکوت و آرامش به ­سزایی برخوردار است و همه افراد سعی می­کنند در طول ساعات کاری این نظم و آرامش کاملا حفظ شود. به‌عنوان‌مثال، تلفن­های افراد در حالت سکوت قرار دارد و اگر فردی بخواهد با تلفن همراه خود صحبت کند یا خارج از محیط کار صحبت می­کند یا با تن صدای بسیار آرامی تلفن همراه خود را پاسخ می­دهد.

همچنین اگر بخش­های مختلف شرکت در رابطه با سایر واحد­ها نظری داشته باشند، پیشنهادات یا انتقادات خود را از مجاری صحیح خودش منتقل کرده و نهایتاً نظرات در سیاست­های کلان شرکت سنجیده خواهد شد و در صورت موافقت، در دست اقدام قرار خواهد گرفت.

احترام به حریم شخصی

یکی از کارهایی که در سازمان­ها به ­ویژه در دانشگاه­ها رایج است، ضبط صدای افراد هنگام صحبت و سخنرانی می­باشد. MTeam معتقد است که به‌هیچ‌وجه نباید صدای کارکنان و کارفرماها در جلسات بدون اطلاع و اجازه آن­ها ضبط شود چرا که، آسایش و راحتی فرد هنگام صحبت سلب خواهد شد. جالب است بدانید که ضبط صدا بدون کسب اجازه در بسیاری از کشورها جرم محسوب می­شود.

با هم بخندیم، به هم نخندیم

در مجموعه MTeam، شوخی­های ناخوشایند رایج نیست، مخصوصا اگر قرار باشد در قالب این شوخی­ها به قومیت­های مختلف ایرانی یا غیر ایرانی توهین شود؛ چراکه این امر ذاتاً کار نژادپرستانه­ ای می­باشد و پسندیده نیست و موجب ناراحتی و کدورت ذهنی افراد می­گردد.

در اتاق­ها باز است

در شرکت MTeam افراد به­راحتی می­توانند با مدیران و مؤسس مجموعه ملاقات کرده و صحبت کنند و مانعی از این بابت وجود ندارد. در MTeam همه در یک سطح هستند و همانند یک خانواده در کنار هم به فعالیت می­پردازند.

مسئولیت­های اجتماعی (CSR)

MTeam به‌عنوان یک اکوسیستم دانش‌بنیان، به‌منظور نیل به توان پاسخگویی اجتماعی، به دغدغه‌های جامعه در خصوص محیط‌ زیست، امور جمعی و بشردوستانه، اهمیت داده و متناسب با فرهنگ سازمانی خود، به تدوین سیاست‌های مسئولیت‌پذیری اجتماعی مبادرت می­ورزد. ازاین‌رو، در کلیه ­ی امور تحقیقاتی و توسعه‌ای، تولید محصولات و ارائه خدمات به‌روز را سرلوحه‌ی فعالیت‌های خود قرار داده‌ است و سالانه بودجه معینی را به این موضوع اختصاص داده و در کارهای عام‌المنفعه شرکت می‌نماید. در این راستا، هر پیشنهاد بیرونی را که اعلام شود، در جلسه شورای شرکت بررسی کرده و در صورت موافقت، آن را در صف انجام کارهای خود قرار می‌دهد و به‌محض تأمین بودجه در اسرع وقت اجرا می‌نماید.

MTeam colors

MTeam دنیایی از رنگ­هاست و سعی کرده که هویت بصری خود را بر مبنای رنگ­های منطقه شرق قرار دهد و هر یک از شرکت­ها، برند خود را بر اساس رنگ خاصی پایه ­ریزی نموده­ اند که مفهوم ویژه ­ای را القا می­کند و مبتنی بر فعالیت­های آن شرکت می باشد.

آرشیو فیلم

شرکت MTeam آرشیوی از فیلم­های جذاب و متنوعی را دارد و حتی گاهی اوقات کلیه اعضا با یکدیگر به تماشای فیلم می­نشینند و آن فیلم را در کنار هم مورد نقد قرار می­دهند که یکی از سرگرمی­های شرکت MTeam محسوب می‌شود.

ایزو

شرکت MTeam، دارای گواهی ISO 9001:2015 بوده و کلیه نکاتی را که باید در سازمان رعایت شود، از نکات ارگونومی گرفته تا سایر نکات را در نظر می­گیرد. در MTeam برای تمامی فعالیت­ها، رویه ­های مشخص و استانداردی در نظر گرفته شده است.

کتابخانه

MTeam کتابخانه­ای از کتاب­های متعددی را دارد که موضوعات مختلفی را شامل می­شوند و اعضای MTeam می­توانند در اوقات فراغت خود از کتاب­های کتابخانه استفاده نمایند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *